|
|
|
| 02.04.02 - Dagbladet Arbejderen - | Sig din mening i Debatten |
| Få email ved nye artikler | |
|
|
|
Uden at rykke sig en tomme i Ramallah udvidede Israel natten til i går sit angreb mod palæstinenserne. Israelske tropper rykkede ind i Bethlehem og den mindre by Kalkilia.
I Ramallah er situationen dramatisk både for Yasser Arafat, selvstyremyndighederne og for befolkningen.
Et voldsomt israelsk angreb blev sat ind mod Ramallah og selvstyrets kontorer fredag morgen i sidste uge. Arafat har siden da været spærret inde i sit kontor. Flere af hans livvagter meldes dræbt og hans nærmeste medarbejdere har udsendt appeller, som påpeger, at Arafats liv er i fare.
I helligdagene har mennesker over hele verden protesteret mod Israels udvidede krig mod palæstinenserne.
I København afleverede en delegation fra Palæstina Initiativet lørdag aften en protest på Israels ambassade.
I Ålborg, Århus og København har der været spontane demonstrationer.
Israelske styrker tager hundredevis af fanger, og der er forlydender om summariske henrettelser af fanger, oplyser en gruppe udlændinge, som opholder sig inde i Ramallah. De påpeger, at Internationalt Røde Kors ikke kan få adgang til fangerne og garantere, at deres rettigheder bliver sikret.
"Israelske tropper kalder alle mænd mellem 16 og 40 år ud på gaderne og tvinger dem til at overgive sig. De sårede bliver behandlet brutalt og nægtet behandling. Deres skæbne er ukendt", skriver udlændingene i Ramallah. De kommer fra USA, Storbritannien, Canada, Australien, Jordan og flere andre lande.
USA står bag Israels voldsomme optrapning af krigen. Det gjorde præsident Bush klart lørdag:
- Jeg forstår til fulde Israels behov for at forsvare sig, sagde Bush, og tilføjede, at Yasser Arafat bærer ansvaret for terrorisme.
Men mange amerikanere ser anderledes på krigen. Der har været en række protest-demonstrationer mod Israel i Los Angeles, Washington, Seattle, Boston og San Francisco. Ny demonstrationer planlægges.
I Israel er modstanden mod Sharon-regeringens krig hurtigt voksende.
Ni israelske organisationer har indkaldt til en stor fredsmarch i morgen. Marchen vil starte ved A-Ram checkpointet nord for Jerusalem og bevæge sig til Kalandia, som ligger lige ved det belejrede Ramallah.
March-deltagerne vil være klædt i hvidt for at signalere ønsket om fred og marchens ikke-voldelige karakter. Marchen bliver fulgt af lastbiler, som skal bringe medicin og mad til de nødlidende indbyggere i Ramallah.
"Ramallahs hospital og klinikker har et desperat behov for medicin-forsyning, og der er stor mangel på fødevarer", oplyser de ni freds- og kvinde-organisationer.
/se
[arbejderen/lead_palestine.htm]
|
|
|
[DKP/ML Hovedside] * [til Emneoversigt] * [Søg] * [Bestil bøger eller pjecer]
|