|
|
|
| 19.03.02 - Dagbladet Arbejderen - | Sig din mening i Debatten |
| Få email ved nye artikler | |
|
|
|
Over 300.000 mennesker gik lørdag på gaden i Barcelona under parolerne Nej til kapitalens Europa.
Det er den største demonstration mod EU nogensinde. I alt har op imod en halv million mennesker protesteret mod Unionens liberaliseringer og forringelser af løn- og arbejdsvilkårene i løbet af sidste uge.
Alligevel var der ingen slinger i valsen på EU-topmødet. Monopolernes krav om liberalisering af energimarkedet blev opfyldt.
Det samme blev deres krav om at EU gennemfører en række tiltag, der sikrer at industrien har tilstrækkelig med billig arbejdskraft, der er villig til at rejse efter arbejde.
Derfor skal alle udstyres med et fælles EU-sygesikringsbevis, der giver adgang til lægebehandling i andre EU-lande. Det nye kort skal blot gøre det nemmere for den enkelte at få lægehjælp, hvis de rejser til et andet EU-land for at få arbejde.
Topmødet har også vedtaget, at det skal være mindre attraktivt at gå på pension og førtidspension. Derfor skal EU-landene hæve den gennemsnitlige pensionsalder med fem år inden udgangen af 2010.
Topmødet opfordrer derfor EU-landene til at reformere deres pensionssystemer, så de bliver "finansielt holdbare". Det vil med andre ord sige, at befolkningen selv skal spare op til alderdommen gennem private pensioner, som eksempelvis den danske arbejdsmarkedspension.
På topmødet i foråret 2003 skal EU-kommissionen sammen med social- og arbejdsministrene fremlægge en rapport om pensioner. I Barcelona diskuterede statsminister Anders Fogh Rasmussen også EU's første rapport om EU-landenes sundhedsvæsen og ældrepleje.
Også her er kodeordet finansiel holdbarhed, hvilket antyder at der skal mere privat forsikring i stedet for ret til gratis sundhed og ældrepleje.
/mj
|
|
|
[DKP/ML Hovedside] * [til Emneoversigt] * [Søg] * [Bestil bøger eller pjecer]
|